Autor:
Saskia Põldmaa

Uus võistlusformaat rahvusvahelisel rakendusfüüsika olümpiaadil tõi Eesti esindajatele suurepärased tulemused

Mai lõpus toimus Indoneesias Bandungi linnas rahvusvaheline rakendusfüüsika olümpiaad IAPhO. Eestit esindasid Saskia Põldmaa ja Mihkel Rannut Tallinna Reaalkoolist, Violeta Jürgens, Mattias Jõgi ja Ralf Robert Paabo Hugo Treffneri Gümnaasiumist ning August Jakobson Nõo Reaalgümnaasiumist. Juhendajana saatis tiimi Eero Uustalu Tallinna Tehnikaülikoolist.

Võistlus koosnes kahest voorust: kognitiivsest testist ja esitlusest. Kui kognitiivses testis lahendati tüüpilisi olümpiaadiülesandeid, siis esitluse voorule läheneti uutmoodi. Loosi alusel jaotati esitlemiseks välja kolm teemat: Maa magnetväli, taastuvenergia ja tulerõngas. Kõigi teemade kohta tuli võistlejal tutvustada nii nende füüsikalist tausta, rakendusi tööstuses kui ka uusimaid meetodeid teadustööks.  

Esitlus – eriti just võõrkeeles – oli paljude osalejate jaoks uus formaat, mida ei osatud oodata. Eesti tiim kohanes sellega edukalt ning kohtunike tagasiside põhjal sai just see võistlusvoor nende trumbiks. 

Eesti esindajad võistlesid edukalt ja saavutasid silmapaistvad tulemused. Kümnest välja antud kuldmedalist kogus Eesti tiim kokku neli: August Jakobson, Saskia Põldmaa, Mihkel Rannut ja Ralf Robert Paabo pälvisid kuldmedali. Hõbemedali teenisid kaks Eesti esindajat: Violeta Jürgens ja Mattias Jõgi. Eriauhinnana tunnustati Grand Award’iga iga teemaploki väljapaistvamat esitlust. Tulerõnga-teemalise Grand-Award’i võitis Mihkel Rannut, taastuvenergia teemal August Jakobson, kolmanda teema tunnustus läks Bangladeshi esindajale. 

Image
Rahvusvaheline rakendusfüüsika olümpiaad 2024, August Jakobson, Saskia Põldmaa, Violeta Jürgens, Mihkel Rannut, Ralf Robert Paabo, Mattias Jõgi, Eero Uustalu

Olümpiaad Indoneesias võimaldas õpilastel tutvuda ja kohaneda kohalike eksootiliste eluoludega. Programmi käigus külastati eri kohti Jaava saarel, näiteks Yogyakarta templeid ja randu ning Jakarta slumme ja ärikvartaleid. 

Võistkonna osalemist olümpiaadil koordineeris Eesti Füüsika Selts koostöös Tartu Ülikooli teaduskooli ja Tallinna Tehnikaülikooliga ning toetasid Éolane, Hanza Mechanics, Fontes, Energex, Graanul Invest, CAFA Tech, Normat, Riho Taba, Margus Linnamäe, Reaalkooli Hoolekande Selts ning Tartu linn. 

Courses news cover

Teaduskooli kursused on koolide seas väga menukad

Põhikooli bioloogiaolümpiaad medalitega

Tartu Ülikooli teaduskool korraldas 2023/24 õppeaastal 17 olümpiaadi

Seksuaalhariduse teemaline konverents "Esimene suudlus"

Konverentsil „Esimene suudlus“ arutleti noorte ootuste üle seksuaalharidusele